Izvještaj: događanja i aktivnosti: siječanj - prosinac 2015.

Pregled događanja: Zagrebački plesni centar, Ilica 10
01.01.2015. – 31.12.2015.

Od 01. siječnja 2015. godine Zagrebački Plesni Centar radio je svakodnevno od:
ponedjeljak – petak: 8:00 – 22:00
subotom i nedjeljom: 10:00 – 22:00
U Zagrebačkom plesnom centru u svakodnevnim aktivnostima godišnje pomaže 10-15 volontera.

Edukativne programe namijenjene građanima Zagreba u svrhu popularizacije suvremenog plesa te stvaranju nove publike u prosjeku  mjesečno pohađa 250 građana (razni plesni stilovi, predavanja, filmske projekcije, prezentacije);

Ostale aktivnosti koje provodimo u ZPC-u  od otvorenja do danas:
Marketing usluge - potpora profesionalnim plesnim umjetnicima:

  • Dvomjesečnik (1.000 primjeraka, distribucija putem kulturni centri gradski, knjižnice, fakulteti, udruge);
  • Plesne Novice – elektronske obavijesti pretplatnicima (1.000 + pretplatnika);
  • Internet stranice (hrvatski/ engleski jezik – usluge prijevoda umjetnicima je besplatna / obrada tekstova uključena je u potporu); 
  • Blagajna (1 h prije početka predstava);
  • Garderobijeri (2 osobe; 1 h prije početka predstave);
  • Hostese (na usluzi posjetiteljima 1 h prije početka predstave);
  • Obavijesti prema medijima.

Tehnička potpora

    • 15h tjedno tehnička potpora na raspolaganju za savjetodavne usluge plesačima;
    • Ugovaranje tehničkog osoblja za potrebe korisnika, upravljanje osobljem;
    • Dežurstvo tijekom predstave (minimalno 2 osobe ZPC-a); 
    • Čistačica;

Program 01.01.2015. – 31.12.2015.


Premijere:

  • „HERmina“, Lara Bubić, Anja Rupnik, Kasija Vrbanac (3)
  • „Anabela BelaAna“, Liliana Resnick (4)
  • „Lucid Interval“, Tina Hofman (4)
  • „Trijada“, Maša Kolar (4)
  • „Sola“, Renata Carola Gatica & Zrinka Lukčec Kiko (2)
  • „Heartbeat“, novaTanz (1)
  • SVINJE, HNK Varaždin/Tomislav Zajec (1)
  • „…smo ga pofumali/pošpušili smo ! …“, Josipa Bubaš i Josip Ivančić (2)
  • „Invisible time“, Melita Spahić Bezjak (1)
  • „a2“, Tibor Szirovicza i Zrinka Šimičić (1)
  • „Breakup“, Martina Hrlić Rogić (1)
  • „Oh Sweet Something“, Andrea Solomun & Ema Janković (2)
  • „Part of the Story“, Molly Fletcher Linch (1)
  • „Monstrum“, Zrinka Užbinec & Mila Pavičević / Perforacije (1)
  • „Sve-jedno“, Zrinka Lukčec Kiko / Perforacije (1)
  • „Stranac“, BADco. (3)
  • „Projekt EKS Bauhaus“, Martina Granić (1)
  • „Rekonstrukcije # tragovi, valorizacije, fantazmi“, Željka Sančanin (1)
  •  „Super Tejido Limbo“, Maldita Danza Dance Company (1)
  • „Zov šume ili poljubac tvoje majke“, Etcha Dvornik (3)
  • „Koreografska fantazija br. 2“, Marjana Krajač / SODABERG, izvedeno u HDLU (5)
  • „Trilogija“, Saša Božić & Petra Hraščanec (1)
  • „Out of Season“, Matija Ferlin & Ame Henderson (3)
  • „No More Solo“, Matjaž Farič (1)
  • „Postaje“, Zrinka Lukčec Kiko (1)
  • „Exhibition for the New Season“, Željka Sančanin (2)
  • „U hodu“, Irma Omerzo (3)
  • „Balkan Dance Reality Show“, Iva Shvestarova, Rose Beermann, W. Prager, S. Pregrad (2)
  • „Objekt u subjekt prelazi # kralježnica“, Nikolina Komljenović (2)
  • „Dim i Ogledala“, Vesna Mačković & Maja Drobac (2)
  • „Fragmenti“, Jasna Čižmek Tarbuk (2)
  • „Trip“, Iva Korenčić Čabo & Andreja Široki (2)
  • „Ona / Her“, Žak Valenta & Aleksandra Mišić (3)
  • „Botanike“, Martina Granić & Ana Mrak (2)
  • „I zašto John Cage?“, mont de dutor (1)
  • „4 suha stopala“, Ivana Sajko, Mila Pavičević & Paolo Tišljarić (1)

UKUPNO: 36 premijera (ukupno 71 izvedbi premijernih naslova)

Reprize:

  • „Iz dječjeg crteža“, Stošija Zrinski (2)
  • „Ti“, Aleksandra Mišić & Ognjen Vučinić (3)
  • „Silent Killer“, Maja Drobac (2)
  • „Prison of Decision“, Andrea Solomun & Ema Janković (1)
  • „Hermafroditi duše“, Žak Valenta (2)
  • „BOX (Killing Kuguar)“, Maja Drobac (1)
  • „Pokret-ač“, Studio za suvremeni ples (2)
  • „Vrijednost je dinamični suvišak svake funkcije“, Marjana Krajač, Sonja Pregrad (1)
  • „Ako zaigram neku novu igru“, Nikolina Komljenović (1)
  • „Djed i najveća repa u svemiru“, Teatar Poco Loco / Perforacije (2)
  • „Kutija (Melankolija No. 3, andante“, Mitja Obed (1)
  • „In Between Tracing Reflections (for the stage)“, Melita Spahić Bezjak (1)
  • „Serijal za budućnost / Ples u 2043.“, Sonja Pregrad & Willy Prager (1)
  • „Staying Alive“, Public in private / Jasna Layes Vinovrški (2)

UKUPNO IZVEDBI: 22

SVEUKUPNO IZVEDENIH PREDSTAVA: 93*
*nije uračunat 32. Tjedan suvremenog plesa s 21 izvedbom u Zagrebačkom plesnom centru
*nije uračunat 48. PiF s 4 izvedbe u Zagrebačkom plesnom centru

Prezentacije – prikazi radova - produkcije – radionice – festivali:

  • Otvoreni dan ZPC;
  • Redovni edukativni programi za građanstvo i profesionalce (svakodnevno);
  • Intenzivne radionice plesa za građanstvo i profesionalce (razne, povremeno);
  • Radionice kontakt improvizacije (1 put mjesečno);
  • Kontakt Impro Jam (1 put mjesečno);
  • IMRC radionice plesne integracije (1 put tjedno);
  • Udruga Zeleni prozor prezentacija;
  • Fundraising događanje/radionice Andrea Solomun;
  • Radionica Iskustvene Anatomije;
  • Časopis Kretanja promocija;
  • Muzički Biennale Zagreb;
  • Školski laboratorij British Council;
  • Laboratorij slave British Council;
  • Radionica/prezentacija projekta Dance Your Way EU;
  • Anarhistički sajam knjiga;
  • Jato Utile, radionica pokreta;
  • Međunarodni dan plesa;
  • Godišnji ispiti škole suvremenog plesa Ana Maletić;
  • Produkcija edukativnih programa ZPC (ljetna);
  • IFCC/Sudnji Dan 2015.;
  • 32. Tjedan suvremenog plesa;
  • Gostovanje EU projekta Migrant Bodies;
  • Gostovanje EU projekta Communicating Dance;
  • Perforacije;
  • EKSBAUHAUS, izložbeno izvedbeno događanje;
  • Liberdance audicija za plesnu predstavu;
  • Diplomski ispiti Muzičke akademije: udaraljke;
  • Dukat Smoothie ljetne plesne radionice/stretching;
  • 49. Smotra folklora;
  • Ljetni baletni seminar;
  • 48. međunarodni festival kazališta lutaka - PiF;
  • Projekt Inkluzivna scena (IMRC);
  • 9. godišnja strukovna nagrada suvremenog plesa;
  • 10. Modni ormar;
  • Serija razgovora umjetnika i publike ChaCha Chat;
  • 13. Zagreb film festival (ZFF);
  • Audicija za Program trajnog profesionalnog usavršavanja (Thierry Smits);
  • Ne-plesne radionice za plesne umjetnike (serija događanja);
  • Produkcija edukativnog programa ZPC (zimska);

UKUPAN BROJ DOGAĐANJA/MANIFESTACIJA: 39 događanja/manifestacija
 (napomena: ne računajući reprize/ponavljanja događanja/manifestacija ili njihovo trajanje)

Rezidencije u 2015. godini: umjetnici koji su realizirali programe uz tehničku, prostornu i produkcijsku potporu kroz rezidencijalni program  Zagrebačkog plesnog centra, Ilica 10/1:

  • Marjana Krajač;
  • Matija Ferlin/Ame Henderson;
  • Maša Kolar;
  • Jasna Vinovrški;
  • Maja Drobac/Vesna Mačković;
  • Željka Sančanin;
  • Molly Fletcher Lynch;
  • Aleksandra Mišić;
  • Nikolina Komljenović;
  • Irma Omerzo.

Žiri za rezidencije ZPC-a u 2015. godine činili su: Žak Valenta, Igor Ružić i Mirna Žagar.

UKUPNO REZIDENCIJA: 10

Prostor Zagrebačkog plesnog centra kroz 2015. godinu koristili su idući umjetnici/kolektivi/grupe za potrebe svojih istraživanja, rada, proba i treninga (uz već prethodno navedene rezidencije ZPC-a):

  • Lara Bubić, Anja Rupnik, Kasija Vrbanac;
  • Liliana Resnick;
  • Andrea Solomun & Ema Janković;
  • Martina Granić;
  • Vesna Mačković;
  • Zrinka Lukčec Kiko;
  • Tina Hofman;
  • Stošija Zrinski;
  • IMRC kolektiv;
  • Escape studio;
  • Nikola Orešković;
  • Josipa Bubaš;
  • Josip Ivančić;
  • Iva Nerina Sibila;
  • Maja Drobac;
  • Zvonimir Kvesić;
  • Iva Višak;
  • Melita Spahić Bezjak;
  • Zrinka Šimičić;
  • Anis Habibović;
  • Žak Valenta;
  • SODABERG;
  • Katarina Lajtman;
  • Mia Biondić;
  • Lucija Kukor;
  • Dora Đurkesac;
  • ADU, plesni odsjek;
  • Škola Ana Maletić;
  • BADco.;
  • Sven Copony;
  • Snježana Kovačić;
  • Rajko Pavlić/LIBERDANCE;
  • Etcha Dvornik;
  • deFacto;
  • Silvia Marchig;
  • Domino;
  • Studio za suvremeni ples;
  • Zrinka Užbinec;
  • Jasna Čižmek Tarbuk;
  • Maša Kolar;
  • Paolo Tišljarić/Mila Pavićević;
  • Tina Kadoić.

UKUPAN BROJ UMJETNIKA/GRUPA/ANSAMBALA: 42

UKUPAN BROJ DOGAĐANJA 2015. GODINA: 157


Projekti HIPP-a realizirani unutar:
Program kultura 2007-2013
LLP Program

a koji su gostovali u prostoru Zagrebačkog plesnog centra i popis umjetnika koji su sudjelovali u realizaciji


1) City To City Cabaret: (Velika Britanija/ Grčka/ Bugarska/ Hrvatska)
2010. - Maša Kolar i Zoran Marković (Sofija,Bugarska) , Maša Kolar i Ognjen Vučinić (London, Velika Britanija)
2010. - Liberdance (Atena, Grcka)
2011. - Ognjen Vučinić i Aleksandra Mišić ( London, Velika Britanija), Rina Kotur i Martina Tomić (Sofija ,Bugarska), Marjana Krajač (Atena, Grčka)
2012. – Aleksandra Mišić, Elvis Hodžić, Iva Čevizović (London, Velika Britanija), Maša Kolar (Sofija, Bugarska)

2) Choreoroam: (Velika Britanija/ Danska/ Španjolska/ Italija/ Nizozemska/ Hrvatska)
2009. Sanja Tropp (London, Kopenhagen, Madrid, Bassano Del Grappa, Rotterdam)
2010. Sonja Pregrad (London, Kopenhagen, Madrid, Bassano del Grappa Rotterdam)
2011. Marjana Krajač (Bassano Del Grappa, London, Kopenhagen, Madrid, Rotterdam)
2012. Irena Mikec (Roterdam)

3) Beyond Front@: Bridging New Territories: (Slovenija / Austrija / Mađarska / Velika Britanija / Hrvatska)
2012./2013./2014. Ivana Vratarić, Nino Bokan, Bruno Isaković, Maja Drobac, Irma Omerzo, Maša Kolar, Zrinka Šimičić, Irena Tomašić, Irena Mikec, Snježana Kovačić, Davorka Horvat, Neven Šverko, Bojan Gagić, Krunoslav Marinac, Ivana Pavlović, Karolina Suša, Žak Valenta, Josipa Štulić, Mia Zalukar, Koraljka Begović, Vlaho Prohaska, Nevena Kereša, Ksenija Španec, Lana Hosni;
2012./2013. Zvonimir Kvesić (Creation BF 5, plesna predstava)
2013. Sven Bahat („Cooling Down Signs“, plesna predstava)
2013. Anis Habibović („Cooling Down Signs“, plesna predstava

4) SPAZIO EU: (Stiching – Zwaanprodukties (NL), Hrvatski institut za pokret i ples (HR), Commune di Bassano del Grappa (IT), Art Stations Foundation (PL))
2012. Petra Zanki (HR predstavnik u projektu)
2013. Martina Granić (HR predstavnik u projektu)
Domaći partneri: BADco., Andrea Božić (TILT)

5) Unlimited Access (British Council (UK), VOARTE (PT), Onassis Cultural Center (GR), Hrvatski institut za pokret i ples (HR))
2012./2013./2014./2015. Iva Nerina Sibila, Silvia Marchig, Vesna Mačković, Slađan Livnjak, Tatjana Vukadinović, Amela Pašalić

6) Communicating Dance (K3 Tanzplan Hamburg (DE), Dans Ateliers (NL), CDC Le Pacifique (FR), Commune di Bassano del Grappa (IT), Dance Ireland (IR), Hrvatski institut za pokret i ples (HR))
2013./2014. Martina Nevistić, Jelena Mihelčić

7) Migrant Bodies (Commune di Bassano del Grappa (IT), Hrvatski institut za pokret i ples (HR), La Briqueterie (FR), The Dance Center (CA/British Columbia), Circuit-Est centre coregraphique (CA/Quebec)
2014./2015. Jasna Vinovrški, Petar Zanki, Antonio Gabelić, Dorta Jagić

8) Mixdoor (Hungarian Juggling Assocciation (HU), Motus Terrae (GR), Torunska Agenda Kulturalna (PL), CIE 9.81 (FR) i Hrvatski institut za pokret i ples (HR)
2015. Nikolina Komljenović, Krešimir Fijačko