Izvještaj: događanja i aktivnosti: siječanj - prosinac 2014.

Od 01. siječnja 2014. Zagrebački Plesni Centar radi svakodnevno od:
ponedjeljak – petak: 09:00 – 22:00
subotom i nedjeljom: 10:00 – 22:00

Zagrebačkom plesnom centru u svakodnevnim aktivnostima godišnje pomaže 10-15 volontera.

Edukativne programe namijenjene građanima Zagreba u svrhu popularizacije suvremenog plesa te stvaranju nove publike u prosjeku mjesečno pohađa 300 građana (razni plesni stilovi, predavanja, filmske projekcije);

Ostale aktivnosti koje provodimo u ZPC-u  od otvorenja do danas:

Marketing usluge - potpora profesionalnim plesnim umjetnicima:

  • Dvomjesečnik (1000 primjeraka, distribucija putem kulturni centri gradski, knjižnice, fakulteti, udruge);
  • Plesne Novice – elektronske obavijesti pretplatnicima (1000+ pretplatnika);
  • Internet stranice (hrvatski/ engleski jezik – usluge prijevoda umjetnicima je besplatna / obrada tekstova uključena je u potporu); 
  • Blagajna (1 h prije početka predstava);
  • Garderobijeri (2 osobe; 1 h prije početka predstave);
  • Hostese (na usluzi posjetiteljima 1h prije početka predstave);
  • Obavijesti prema medijima;

Tehnička potpora

    • 15h tjedno tehnička potpora na raspolaganju za savjetodavne usluge plesačima;
    • Ugovaranje tehničkog osoblja za potrebe korisnika, upravljanje osobljem;
    • Dežurstvo tijekom predstave (minimalno 2 osobe ZPC-a); 
    • Čistačica;

 



Program 01.01.2014. – 31.12.2014.


Premijere:

  • "Undertone", Ekscena/Sidney Leoni (4)
  • "I plesačice ubijaju, zar ne?", TRAS studio/Rajko Pavlić (2)
  • "Bharatanatyam", Maja Drobac (1)
  • "TVolution Will Not be Televised", BADco. (3)
  • "Intergalactic", Andrea Božić/TILT (2)
  • "-110 = QUARTET of Two", Melita Spahić Bezjak (2)
  • "Personae", Jose Navas (1)
  • "The Most Together We Have Ever Been", Matija Ferlin/Ame Henderson (2)
  • "Izvođačice", TRAS studio/Irma Omerzo/Vilim Matula (3)
  • "J A T O U T I L E / EKSBAUHAS 1", Martina Granić/Eks Bauhaus (1)
  • "Vrijednost je dinamičan suvišak svake funkcije", Marjana Krajač/Sonja Pregrad (1)
  • "Colour", Stošija Zrinski (2)
  • "Luna Malekova", Martina Nevistić/ O.N.E. (4)
  • "Pledging Foot", Eleonore Valerye Lachky/Liberdance (2)
  • "As a Dark Wave Swells", Ina Sladić (1)
  • "Prison of Decision", Andrea Solomun/Ema Janković (3)
  • "Neodgovorne", Martina Tomić/Lena Kramarić (2)
  • "Ostix", Zrinka Lukčec (2)
  • "Pokret-ač", Studio za suvremeni ples (4)
  • "Happines is a war.m gun", Julie Flierl (1)
  • "Inging", Jeanine Durning (2)
  • "H3", Julie Flierl (1)
  • "Soulsqueezing", Tian Rotteveel (1)
  • "Wil(l)helm – anatomija volje", Miloš Sofrenović (1)
  • "Varijacije o osjetnom", Marjana Krajač (5) – ZPC program, izvedeno u HDLU
  • "Cocktails", Compagnie Thor (3)
  • "Pokrenuti prostor", Jasna Čižmek Tarbuk (3)
  • "14", Didier Theron (1) – ZPC program, izvedeno u DK Gavella
  • "Sola", Zrinka Lukčec/Renata Carola Gatica (2)
  • "Tri desetljeća opkoljene ljubavi", Thomas Lebrun (1)
  • "IPERSPAZIO", Camilla Monga (1)

UKUPNO: 31 premijera (ukupno 64 izvedbe premijernih naslova )


Reprize:  

  • "E=mc2"/"Volim fiziku", ZPA (3)
  • "Silent Killer", Maja Drobac (2)
  • "Ples u 2043.", Sonja Pregrad/Willy Prager (1)
  • "In Between Tracing Reflections", Melita Spahić Bezjak (2)
  • "Cooling Down Signs", Vania Gala / Beyond Front@ (1)
  • "Ti", Aleksandra Mišić/Ognjen Vučinić (4)
  • "Iz dječjeg crteža", Stošija Zrinski (2)
  • "Opet Roberta", Roberta Milevoj (2)
  • "Das Gartenspiel", Maja Marjančić (2)
  • "BOX: Killing Kuguar", Maja Drobac (2)
  • "Đubrad prokleta", TRAS studio/Natalija Manojlović (2)

UKUPNO IZVEDBI: 23

SVEUKUPNO IZVEDENIH PREDSTAVA: 87*
* nije uračunat 31. Tjedan suvremenog plesa s 24 izvedbe u ZPC



Prezentacije – produkcije – radionice – festivali:

  • Edukativni program za građanstvo i profesionalce (svakodnevno);
  • IMRC kolektiv – radionice, prezentacije rada (kroz cijelu godinu);
  • Gostovanje EU projekta SPAZIO;
  • "Školski Laboratorij", British Council;
  • Nike Running Club (jednom tjedno);
  • Željka Sančanin projekcije filma "Modularne vježbe";
  • Impro Jam (nekoliko puta godišnje);
  • Anarhistički sajam knjiga;
  • Radionica koreograf Marcus Jackson;
  • Radionica koreograf Tokyo;
  • Radionica "Nabildavanje", koreograf Iva Višak;
  • Završni ispiti Ana Maletić;
  • Prezentacija knjige BADco.;
  • Hrvatska turistička zajednica – finalno natjecanje srednjih škola;
  • Zimska produkcija edukacijskog programa ZPC;
  • Ljetna produkcija edukacijskog programa ZPC;
  • Gostovanje EU projekta Unlimited Access;
  • 31. Tjedan suvremenog plesa (24 izvedbe);
  • Pina Bausch – ciklus filmova ponedjeljkom / Goethe Institut;
  • Diplomski ispit - udaraljke, Muzička Akademija Zagreb;
  • Gostovanje EU projekta Migrant Bodies;
  • 48. Smotra folklora, radionica Helen Eriksen;
  • Bring Your Colors Jam, domaćin Elvis Hodžić;
  • Radionica za plesne profesionalce, Pavle Heidler;
  • QUEER: Tijelo/Glas festival;
  • Zagreb Film Festival (ZFF);
  • Modni Ormar (revija Tekstilno-Tehnološkog fakulteta);
  • House radionica za plesače;
  • Masterclass partnering za plesače, A. Mišić/O. Vučinić (par puta godišnje)
  • Thierry Smits masterclass za profesionalne plesače;
  • Didier Theron masterclass za profesionalne plesače;
  • Julyen Hemilton, radionica za profesionalne plesače;
  • "Out of Season", prikaz rada rezidencije Matija Ferli/Ame Henderson
  • Dodjela strukovne nagrade UPUH;
  • "On Loneliness & Humans", prikaz rada rezidencije Irene Mikec;
  • Zimska produkcija edukacijskog programa ZPC.

UKUPAN BROJ DOGAĐANJA/MANIFESTACIJA: 36 + 24 izvedbe 31. TSP = 60
(napomena: ne računajući reprize događanja/manifestacija ili njihovo trajanje)

 


 

Rezidencije u 2014.

(termini  ponedjeljak – petak  9:00 – 17:00; dogovor za subotu i nedjelju): umjetnici koji su realizirali uz potporu i kroz rezidencijalne programe  Zagrebačkog plesnog centra, Ilica 10:

  • Melita Spahić;
  • Stošija Zrinski;
  • TRAS studio;
  • Martina Granić;
  • Martina Nevistić;
  • Martina Tomić/Lena Kramarić;
  • Irena Mikec;
  • Marjana Krajač/Sonja Pregrad;
  • Ina Sladić;
  • Marjana Krajač;
  • Matija Ferlin/Ame Henderson.

UKUPNO REZIDENCIJA: 11

Prostor Zagrebačkog plesnog centra u 2014. godini su koristili idući plesni umjetnici za potrebe svojih istraživanja, rada i treninga (ne računajući prethodno navedene rezidencije ZPC-a):

  • Hunting Lodge;
  • ZPA;
  • IMRC kolektiv;
  • Iva Richtermoc;
  • Andrea Solomun;
  • Ema Janković;
  • Snježana Kovačić;
  • Iva Hladnik;
  • Zrinka Lukčec;
  • Iva Nerina Sibila;
  • Studio za suvremeni ples;
  • Maša Kolar;
  • Žak Valenta;
  • Rajko Pavlić;
  • Jasna Čižmek Tarbuk (Fronesis);
  • Maja Marjančić;
  • Nikolina Komljenović;
  • Didier Theron;
  • Liljana Mikulčić;
  • Camilla Monga.

 

UKUPAN BROJ UMJETNIKA/GRUPA/ANSAMBALA: 20

UKUPAN BROJ DOGAĐANJA u 2014. (siječanj – prosinac): 147

 



Projekti HIPP-a
realizirani unutar:

- Program kultura 2007-2013,
- LLP Program,
- Kreativna Europa,

a koji su gostovali u prostoru Zagrebačkog plesnog centra i popis umjetnika koji su sudjelovali u realizaciji
:

1) City To City Cabaret: (Velika Britanija/ Grčka/ Bugarska/ Hrvatska)
2010. - Maša Kolar i Zoran Marković (Sofija,Bugarska) , Maša Kolar i Ognjen Vučinić (London, Velika Britanija)
2010. - Liberdance (Atena, Grcka)
2011. - Ognjen Vučinić i Aleksandra Mišić ( London, Velika Britanija), Rina Kotur i Martina Tomić (Sofija ,Bugarska), Marjana Krajač (Atena, Grčka)
2012. – Aleksandra Mišić, Elvis Hodžić, Iva Čevizović (London, Velika Britanija), Maša Kolar (Sofija, Bugarska)

2) Choreoroam: (Velika Britanija/ Danska/ Španjolska/ Italija/ Nizozemska/ Hrvatska)
2009. Sanja Tropp   (London, Kopenhagen, Madrid, Bassano Del Grappa, Rotterdam)
2010. Sonja Pregrad  (London, Kopenhagen, Madrid, Bassano del Grappa  Rotterdam)
2011. Marjana Krajač (Bassano Del Grappa, London, Kopenhagen, Madrid, Rotterdam)
2012. Irena Mikec (Roterdam)

3) Beyond Front@: Bridging New Territories: (Slovenija / Austrija / Mađarska / Velika Britanija / Hrvatska)
2012./2013./2014. Ivana Vratarić, Nino Bokan, Bruno Isaković, Maja Drobac, Irma Omerzo, Maša Kolar, Zrinka Šimičić, Irena Tomašić, Irena Mikec, Snježana Kovačić, Davorka Horvat, Neven Šverko, Bojan Gagić, Karolina Suša, Lana Hosni (Dance Communication Lab izdanja)
2012./2013. Zvonimir Kvesić (Creation BF 5, plesna predstava)
2013. Sven Bahat ("Cooling Down Signs", plesna predstava)
2013. Anis Habibović ("Cooling Down Signs", plesna predstava)

4) SPAZIO EU: (Stiching – Zwaanprodukties (NL), Hrvatski institut za pokret i ples (HR), Commune di Bassano del Grappa (IT), Art Stations Foundation (PL))
2012. Petra Zanki (HR predstavnik u projektu)
2013. Martina Granić (HR predstavnik u projektu)
Domaći partneri: BADco., Andrea Božić (TILT)

5) Unlimited Access (British Council (UK), VOARTE (PT), Onassis Cultural Center (GR), Hrvatski institut za pokret i ples (HR))
2012./2013./2014. Iva Nerina Sibila, Silvia Marchig, Vesna Mačković

6) Communicating Dance (K3 Tanzplan Hamburg (DE), Dans Ateliers (NL), CDC Le Pacifique (FR), Commune di Bassano del Grappa (IT), Dance Ireland (IR), Hrvatski institut za pokret i ples (HR))
2013./2014. Martina Nevistić, Jelena Mihelčić

7) Migrant Bodies (Commune di Bassano del Grappa (IT), Hrvatski institut za pokret i ples (HR), La Briqueterie (FR), The Dance Center (CA/British Columbia), Circuit-Est centre coregraphique (CA/Quebec)
2014. Jasna Vinovrški

 

Nadolazeći projekti:
8) New Forms in Mixdoor Performing Arts Practices (Magyar Zsonglor Egeyesulet (HU), Compagnie 9.81 (FR), Motus Terrae (GR), Torunska Agenda Kulturalna (PL))